Czym jest crossduathlon?

By odpowiedzieć, czym właściwie jest dyscyplina sportu znana pod terminem crossduathlon, należy wyjaśnić dwa inne terminy, które ściśle się z nią wiążą – duathlon oraz triathlon. Dlaczego właśnie one powinny być wyjaśnione? Ponieważ crossduathlon jest odmianą duathlonu, a duathlon to odmiana triathlonu.

Najbardziej szerokim terminem jest w takim razie triathlon, który swoje korzenie czerpie z języka greckiego, gdzie oznacza on trójbój, czyli dyscyplinę sportową, która jest wszechstronnym wysiłkiem polegającym na bieganiu, pływaniu i jeździe na kolarzówce. W kolejności należałoby przedstawić je tak: pływanie, jazda i bieganie. Pierwsze zawody triathlonu zostały zorganizowane w Kalifornii w 1974 roku. Po raz pierwszy miały triathlon był odcinkiem o długości 500 jardów na pływanie, 5 mil na jazdę rowerem oraz 6 mil na bieg. Jednak musiało minąć sporo czasu, bo 26 lat, by dyscyplina ta została uznana za olimpijską. Po raz pierwszy dyscyplina ta została rozegrana w Polsce w 1984 roku.

Drugim, trochę węższym terminem, jest duathlon. Jednak w przypadku tej dyscypliny pływanie zostało zastąpione biegiem. Zawodnicy najpierw biegną, potem jadą na rowerze i znowu biegną. Rywalizacja odbywa się na różnych odcinkach, które zazwyczaj ustalane są przez organizatora zawodów sportowych.

Na koniec termin, który nas najbardziej interesuje – crossduathlon, odmiana duathlonu, który obejmuje wyczerpujący bieg przełajowy po trudnych terenach oraz kolarstwo typu Cross-Country. Zazwyczaj zawody w crossduathlonie odbywają się na następujących odcinkach: bieg: 3 km, rower: 10 km i bieg 3 km, 10 km rower i na koniec 3 km bieg. Trasy zazwyczaj charakteryzują się wysokim stopniem trudności. By je przejechać i przebiec, trzeba wykazać się dość wysokimi zdolnościami technicznymi.

Zalety crossduathlonu

Ta dyscyplina sportu jest na tyle doskonała w swojej formie i w angażowaniu wielu partii mięśni, że pozwala na dbanie o zdrowie naszego ciała. Można z przekonaniem stwierdzić, że propaguje ona zdrowy tryb życia. Poza tym jej dużą zaletą jest fakt, że jest ona tania. Może ją uprawiać, niekoniecznie w sposób zawodowy, wiele osób. Nie trzeba bowiem mieć do niej większych predyspozycji. Opiera się ona bowiem na dwóch najważniejszych i najczęściej organizowanych tak zwanych ulicznych zawodach w Polsce – biegu oraz jeździe na rowerze.