Cena platyny

Cena platyny

Od pogardy do zachwytu
Początki platyny były bardzo burzliwe, traktowana z pogardą od momentu jej znalezienia czyli XVIII wieku. Uznawana przez ludzi za bezwartościową odmianę srebra tudzież potem nastał XX wiek oraz stała się królową metali szlachetnych, jakiej nie sposób nie rozpoznać w pięknych jubilerskich wyrobach. Sama platyna występuje trzydzieści razy rzadziej niżeli złoto, ciesząc oko szlachetna bielą oraz srebrzystym blaskiem. Nie spotkamy jej w Europie, aczkolwiek szczególnie ją doceniamy za jej właściwości fizyczne oraz chemiczne.
Jak bardzo cenimy platynę ?
Najbardziej rzetelne informacje na temat ceny platyny można dostać za pomocą Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców jacy o 9:00 i 14:00 czasu lokalnego ustalają jej cenę.
Kwota platyny w stosunku do roku 2010 spadła o połowę. W wrześniu 2021 roku uncja platyny kosztuje 929,80USD. Uncja jest poza układową jednostką masy czy też objętości płynów, wykorzystywana jako jednostka wagi metali szlachetnych, w przeliczeniu 1 uncja to 437,5 gramy. W porównaniu do całego miesiąca cena platyny zanotowała spadek na wartości o 0,96% Jednak porównując jej cenę w przeciągu okresu 1 roku czasu tu jeszcze zauważamy spadek aczkolwiek mniejszy – wynosi on -0,48%.
Co faktycznie oddziałuje na cenę platyny
Cena platyny uwarunkowana jest od pokrewnych czynników, które oddziałują na wartość srebra czy złota. lecz co tak naprawdę na nią oddziałuje ? Na cenę platyny oddziałują trendy ekonomiczne, rozwój technologiczny i inflacja. Jest to jednak bardzo intuicyjne dla nas, aczkolwiek to nie wszystkie czynniki.
Cena platyny uwarunkowana jest jeszcze od wpływy Republiki Południowej Afryki i przemysłu motoryzacyjnego, co stanowi szczególnie wyjątkowe czynniki, tudzież czemu one? RPA jest międzynarodowym liderem zasobów platyny, powstanie jakichkolwiek zawahań na ich rynku bezpośrednio oddziałuje na jej cenę. W motoryzacji platyna wykorzystywana jest do produkcji katalizatorów, szacunkowo aż połowa złóż niniejszego metalu jest tam wykorzystywana, stąd jeśli rynek motoryzacyjny na świecie będzie osłabiony cena platyny się zmieni.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 3 (ostatnio: 01.02.2023 18:28:52)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.